Ljubitelji nakita u širem smislu dobro znaju da isti ne čine samo ogrlice, narukvice i prstenje. Tu su i nakit za kosu, igle za kravate, dugmad za manžetne, body chains...Ta famozna doza svetlucavog može se naći i na predmetima i učiniti ih istinskim ukrasima. Pred Uskrs, dok se bavimo običnim jajima, setile smo se priče o najraskošnijim i najskupljim jajima ikada, jedinim koja su se približila nakitu. Naravno, ne radi se o pravim jajima. U pitanju su Faberžeovi ukrasi u obliku jaja, stvarani da impresioniraju ruske careve. Čime su zaslužili da im se, posle careva, dive i milioni ljudi? I dan danas ovi ukrašeni mali predmeti mame uzdahe svih koji su slabi na nakit.
Kada je počela priča o ovim malim umetničkim delima? Krajem 19.veka u Rusiji, kada je priznati juvelir poželeo da stvaranje nakita prenese na viši nivo. Kreirao je Hen egg. Bukvalan prevod je "kokošije jaje", ali to je bilo daleko od jajeta. Napravljeno je od zlata i presvučeno belim emajlom kako bi izgledalo poput pravog. Car Aleksandar Treći je to jaje poklonio svojoj supruzi, kao i nekoliko narednih, a tradiciju je nastavio njegov sin Nikolaj Drugi.
Faberže ne gubi na popularnosti. Nedavno su posetioci Harodsa mogli da, bar na kratko, preuzmu ulogu ovog čuvenog juvelira. Oni su imali priliku da po svojoj želji u interaktivnom desku ukrase ogromno jaje u ljudskoj veličini i da rezultat svoj rada vide na velikom ekranu. U Harodsu je organizovana i nagradna igra u kojoj su jaja koja su ukrasili umetnici bila sakrivena po celoj robnoj kući, a oni koji ih pronađu mogli su da učestvuju u izvlačenju tri sjajne (i to bukvalno sjajne) nagrade - dijamantskih privezaka vrednih po 16 000 funti.